Calendar

Calendar for 5780

For Gabbai names and contact information click here. As a lay-led organization, we encourage people to volunteer in any capacity. Ways to volunteer can be found here.

Date Shabbat/Hag Gabbai Special events Drash Haftarah Greeter
29-Sep Erev Rosh Hashanah
30-Sep Rosh Hashanah
5-Oct Vayelekh AK Alan Broidy Deborah Blum
8-Oct Erev Yom Kippur
9-Oct Yom Kippur
12-Oct Ha’azinu LH Joel Grossman Bob Molina
14-Oct Sukkot DPL Sukkah  lunch
15-Oct Sukkot JG Rabbi Elliot Dorff Steve Spronz
19-Oct Sukkot Chol Hamoed MH Cosponsored kiddush and lecture Hillary Chorny Casey Stern
21-Oct Shemini Atzeret NG Susan Laemmle Larry Herman
22-Oct Simchat Torah JK Sandra Braun
26-Oct Bereshit TCL Carl Sunshine
2-Nov Noah HF Mickey Rosen Gail Labovitz Debbie Rich
9-Nov Lech Lecha AJH Cosponsored kiddush for Torah Club Zwi Reznik Natan Rosenbaum Dale Bodenstein
16-Nov Vayera BS Weissman Bat Mitzvah Sandra Braun
23-Nov Chaye Sarah LH Barry Oppenheim Paul Miller Sharon Grob
30-Nov Toledot AK Rachel Rubin Green Rina Carmel Laraine Kokin
7-Dec Vayeitzei JG Tamar Levin Barry Rosenblatt Dianne Shershow
14-Dec Vayishlach MH Cosponsored Kiddush for Grob aliyah Rabbi Gail Labovitz Judy Kerner Essia  Cartoon Fredman
21-Dec Vayeishev TCL Stevie Green Sandra Braun
28-Dec Miketz HF Rabbi Elliot Dorff Mira Berenbaum
Date Shabbat/Hag Gabbai Special events Drash Haftarah Greeter
4-Jan Vayigash NG Warren Blum Stuart Sloame Deb Blum
11-Jan Vayechi AJH Joel Grossman Casey Stern
18-Jan Shemot AK Torah Club and extended kiddush Rabbi Chaim Singer-Frankes Margalit Rosenthal Diane & Bob Roosth
25-Jan Va’eira LH Abe Berman’s 100th birthday Rabbi Adam Kligfeld Abe Berman Dina Bernat-Kunin
1-Feb Bo JG Rabbinic Intern Joshua Jacobs. Mayer Brenner Michelle Wolf
8-Feb Beshallach MH Lecture by Steve Sloame Rabbi Elliot Dorff Robert Braun
15-Feb Yitro LH Annual meeting and kiddush Diane Herman Diane Herman Debbie Rich
22-Feb Mishpatim NG Melissa Berenbaum Tove Sunshine Batya Ordin
29-Feb Terumah AK Larry Herman Stevie Green Deb Blum
Date Shabbat/Hag Gabbai Special events Drash Haftarah Greeter
7-Mar Tetzaveh HF DPL Game Night Norm Green Norm Saiger Jane Willoughby
9-Mar Erev Purim AJH
14-Mar KI Tissa TCL Grinblatt Bat Mitzvah Jackie Weis
21-Mar Vayakhel-Pekudei MH Cosponsored kiddush for Torah Club Wanda Peretz Molly Menashe Rachel Green
28-Mar Vayikra JG Rabbi Gordon Bernat Kunin Rick Muller
4-Apr Tzav LH Berrin Bat Mitzvah
9-Apr Passover HF
11-Apr Passover AJH
15-Apr Passover AK Rabbi Gail Labovitz
16-Apr Passover NG Bob Braun Norm Saiger
18-Apr Shemini TCL Rabbi Rebecca Schatz
25-Apr Tazria – Metzora JG Joel Elkins
Date Shabbat/Hag Gabbai Special events Drash Haftarah Greeter
2-May Acherei Mot – Kedoshim MH
9-May Emor LH
16-May Behar – Bechukotai AK
23-May Bamidbar LH Last Torah Club of the year Nina Golden
29-May Shevuout NG
30-May Shevuout HF Rabbi Susan Laemmle
6-Jun Naso TCL Grade 12 Shabbat
13-Jun Behaalotecha JG Grade 8 Shabbat
20-Jun Shelach Lecha MH
27-Jun Korach LH Russel Cohen Rina Carmel
4-Jul Chukat – Balak AK
11-Jul Pinchas AJH Mitch Miller
18-Jul Matot – Masei NG
25-Jul Devarim HF
Date Shabbat/Hag Gabbai Special events Drash Haftarah Greeter
1-Aug Va’etchanan TCL
8-Aug Eikev JG
15-Aug Re’eh MH
22-Aug Shoftim LH
29-Aug Ki Teitzei AK
5-Sep Ki Tavo AJH
12-Sep Nitzavim – Vayelech NG
19-Sep Rosh Hashanah
26-Sep Ha’azinu TCL Shabbat Shuvah
3-Oct Succot HF
4-Oct Succot JG (May not be run by LM)
Date Shabbat/Hag Gabbai Special events Drash Haftarah Greeter

of Temple Beth Am